BRATISLAVA. Americká aféra Signalgate, pri ktorej sa šéfredaktor magazínu The Atlantic Jeffrey Goldberg nechtiac dozvedel detailné vojenské plány útoku amerického námorníctva na teroristickú skupinu Húsíov, bola šokujúcim príkladom toho, ako sa citlivé informácie nemajú komunikovať.
Vysokopostavení politici na čele s viceprezidentom J. D. Vanceom, ministrom obrany Petom Hegsethom a šéfkou tajných služieb Tulsi Gabbardovou si cez aplikáciu Signal posielali nielen vojenské plány, ale aj vymieňali pohŕdavé názory na Európu či pochybnosti o tom, či sa Donald Trump rozhodol správne, keď útok nariadil.
V chatovacej skupine sa omylom ocitol novinár Jeffrey Goldberg, ktorý sa z rešpektu k národnej bezpečnosti rozhodol citlivé informácie nezverejniť. Urobil to až po tom, čo politici z konverzácie klamali a začali naňho útočiť.

Ako politici či diplomati o takýchto informáciách komunikujú štandardne?
"Posielať akékoľvek utajované informácie cez Signal je nielen absolútne nezodpovedné, ale je to predovšetkým porušenie zákona. Na to existujú v rámci NATO špeciálne zariadenia, ktoré má k dispozícii aj Slovenská republika," hovorí bývalý slovenský minister obrany Jaroslav Naď.
Slovensko ako členský štát NATO má podľa Naďa viacero miest po celej krajine, na ktorých sa nachádzajú osobitné zariadenia, cez ktoré minister obrany dokáže komunikovať aj o utajovaných skutočnostiach.
V článku sa dočítate:
- Ako komunikujú politici a diplomati na úrovni NATO a EÚ,
- za akých okolností sú ochotní použiť Signal a kedy už nie,
- či je Signal bezpečný pre obyčajného používateľa,
- ako v minulosti prebehli podobné úniky informácií.
Špeciálne zariadenia, špeciálne miestnosti
Už v dňoch, keď sa prevalila aféra Signalgate, spomínali americkí novinári skratku SCIF (číta sa skif), ktorá znamená Sensitive compartmented information facility (zariadenie pre citlivé informácie). V Amerike ide o preverené miestnosti, v ktorých sa dajú viesť rozhovory o utajovaných skutočnostiach.
Takáto miestnosť môže byť zriadená v Bielom dome či na jednotlivých ministerstvách, ale v prípade amerického prezidenta môže mať napríklad aj podobu akéhosi prenosného kontajnera, ktorý je zabezpečený na ochranu citlivých informácií, ako to napríklad v roku 2020 napísal server The War Zone , ktorý zverejnil aj fotografiu vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu v takejto miestnosti.
O osobitných miestnostiach hovorí aj Tomáš Valášek, niekdajší slovenský veľvyslanec pri NATO, dnes poslanec Progresívneho Slovenska.
"Robí sa to na úplne osobitnej technike. Boli to osobitné počítače v miestnosti, ktorá bola na to vyčlenená. Tie počítače nemali ani klasické výstupy ako USB porty alebo CD napaľovačky, aby sa odtiaľ informácie nedali vynášať," hovorí.